AlbumMaker funkce - velikost, uspořádání fotografií

AlbumMaker funkce - velikost, uspořádání fotografií

Fotografie, které jste se rozhodli pro svou fototiskovinu použít, se zobrazují v pásu na pravé straně obrazovky. Tímto pásem lze listovat pomocí šipek. Fotografie do tohoto pásu můžeme přidávat pomocí tlačítka plus a ubírat tlačítkem křížek (na obrázku zakroužkované). Chycením lišty a jejím tažením můžeme také celý pás s náhledy zvětšit.

 

Vybranou fotografii umístíme do fototiskoviny následujícím způsobem: „Uchopíme“ fotografii levým tlačítkem myši a přetáhneme na požadované místo. Teprve nyní tlačítko myši pustíme.
 

 

Nyní můžeme libovolně měnit velikost fotografie „taháním“ za jednotlivé modré body, které se zobrazí po obvodu pokaždé, když na fotografii 1x klepneme levým tlačítkem myši. Označenou fotografii (má po obvodu modré body) můžeme dále ve fototiskovině volně přemisťovat „uchopením“ a tažením na požadované místo. Pokud potřebujeme fotografii umístit přesně (např. 3 cm od horního okraje a 2.5 cm zleva), poslouží tlačítko pokročilé úpravy v dolní části obrazovky. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí aktuální upravovaná stránka v milimetrové síti (1 čtvereček má 5x5 mm). Nyní můžeme fotografii opět přemístit „uchopením“ a tažením, nebo můžeme zadat přesný rozměr a umístění. Tuto nabídku vyvoláme tak, že na označenou fotografii klikneme pravým tlačítkem myši a vybereme  vlastnosti prvků. Ve vyvolané podnabídce potom stačí kliknout na záložku velikost. Zde můžeme zadat přesné umístění i velikost fotografie. Všechny úpravy potvrdíme tlačítkem OK.  Stále se nacházíme v pokročilých úpravách. Pokud jsme s výsledkem spokojeni, klepneme v levém horním rohu na tlačítko Ukončit. Při dotazu Uložit změny klikneme na Uložit.

 

 

 

Další možnosti práce s fotografií, které budeme často používat, se skrývají pod pravým tlačítkem myši. Při stisknutí tohoto tlačítka na označené fotografii se vyvolá panel nabídek. Z nich využijeme nejčastěji funkce

otočit - otočí vybranou fotografii doprava nebo doleva o 90 stupňů, popř. můžete zvolit podfunkci otočit o trochu doprava / doleva

pořadí - využijeme, pokud se ve fototiskovině některé fotografie překrývají. Tato funkce umožňuje určit, zda se vybraná fotografie bude nacházet „nad“ či „pod“ ostatními.

 

 
 

 

Upravovat můžeme i několik fotografií najednou. Na klávesnici podržíme tlačítko CTRL (control) a poté postupně klikáme levým tlačítkem myši na požadované fotografie. Všechny označené fotografie mají nyní po obvodu body. Pokud klikneme pravým tlačítkem myši na jednu  z označených fotografií, vyvoláme panel nabídek nesoucí další užitečné funkce:

vyrovnat - vyrovná označené fotografie do řady podle horního nebo dolního účaří

vytvořit stejnou velikost - vytvoří stejnou velikost vodorovných, svislých nebo všech stran označených fotografií

vystředit na stránku - posune fotografie do středu stránky ve vodorovné nebo svislé ose

mezery - vytvoří mezi vybranými fotografiemi stejně velké mezery

 

 
  

Nyní tedy známe základní kroky pro úpravu fotografií v programu AlbumMaker a můžeme se směle pustit do výroby vlastní fotoknihy, kalendáře nebo například obrazu.  V následujících dílech si ukážeme, jak fotografie dozdobit např. pomocí masky nebo rámu, skombinovat s pozadím a kliparty a vytvořit tak unikátní fototiskovinu šitou na míru.
 


Aktuality

Ukončení podpory AlbumMakeru

> ukončení podpory AlbumMakeru


Dnes je 21. dubna, svátek má dle Příjmenáře Ondráček > vyhledat
Rádi vám pomůžeme:
261 220 107po-pá 9.00-17.00, podpora@TiskProRadost.cz
tiskproradost.cz

2019 © TiskProRadost.cz