Fotografie má největší hodnotu pro toho,
kdo ji dělal, nebo na ní je ...
V této rubrice se pokusíme pro Vás i pro nás rozebrat pojem kvalitní a hodnotná fotografie z pohledu člověka, který se rozhodl dát dohromady fotoknihu, nebo jinou fototiskovinu. Hned na začátku si řekněme, že je to pohled subjektivní a nemusí s ním všichni souhlasit.
Emoční hodnota fotografie
- Uvědomme si, že obrázky, které jste vyfotili, jsou pro Vás cenné hlavně tím, co je na nich zobrazeno. Může to být Váš milovaný příbuzný, Vaše kočička, kamarád v prekérní situaci a podobně.
- Vypovídací /nebo připomínací/ schopnost takového snímku pak může několikanásobně převyšovat jeho řemeslnou kvalitu a přesto ho budete chtít použít, protože prostě jiný snímek partnerky letící hlavou dolů při bungeejumpingu nemáte a ta fotka, kde stojí vedle stromu ještě učesaná, v sobě prostě nemá tu šťávu ...
- Poučení: nebojte se používat i technicky méně kvalitní fotografie, které pro Vás mají "zážitkovou" hodnotu.
Technická kvalita fotografie
- dle našeho názoru je to jedno z relativně "měřitelných" hledisek. V případě, že to něco/někdo koho jsme chtěli vyfotografovat na obrázku připomíná rozmazaný flek, vypadá to, že je fotografie špatně zaostřená nebo z jiného důvodu nepovedená. Rozhodnutí o použití třeba trochu rozostřené fotografie je na Vás, ale mějte na paměti, že je důležitější kdo, nebo co je na obrázku, než jestli je obrázek technicky perfektní... samozřejmě všeho s mírou.
Kouzlo velkých fotografií
- vyzkoušejte si ve Vašich tiskovinách použití velkých fotografií. Obrázek přes celou stránku je efektní. Nebojte se při fotografování zaplnit celé políčko obrázku obličejem fotografované osoby. Budete překvapeni, kolik různých podob má lidská tvář a jak se v ní nechá číst ...